Londýnský Stansted: Jak se (ne)zbláznit

V nedávné době jsem cestoval do Londýna přes Stansted a rozhodl jsem se s Vámi podělit o zážitky z mé cesty 🙂

Ještě předtím, než jsem se stal šéfredaktorem tohoto webu, jsem objevil na webu Ryanairu výhodné letenky z Prahy právě na Stansted (1500 Kč tam i zpět). Neváhal jsem a po krátkém rozmyšlení 1500 korun odešlo z mého účtu.

Cesta na Stansted

Cesta probíhala zcela běžně, bez jakýchkoliv komplikací. Jenom to na Ruzyni trochu kazil „klasicky přehnaný” security check před gatem. Po příletu na Stansted Vás překvapí výstup z letadla, nejede se autobusem ani nejdete do tzv. „rukávu” (pokud letíte low-cost společností), ale jdete zhruba 100 metrů přímo po letištní ploše. Pro mě osobně to byl velmi netradiční zážitek.

Vystupování z letadla

Z letiště se k autobusům (EasyBus, Terravision, National Express…) dostanete opravdu snadno, i na vlaky např. Stansted Express. Z mých osobních zkušeností je optimální doba pro odjezd z letiště do centra Londýna zhruba 45 minut – 1 hodinu po příletu.

Odlet ze Stanstedu

Po pár dnech strávených ve velmi krásném Londýně nastala doba, když jsem měl Westminster celý oběhnutý a nastala doba, vrátit se do své rodné země. A tak jsem nasedl na autobus společnosti Terravision z Victorie a za zhruba hodinu a půl jsem se ocitl znovu na Stanstedu.

Letadlo Ryanairu do Prahy létá ve velké spičce (19:35), proto při volbě autobusu z centra si nechte dostatek času, abyste to pohodlně stihli. Po příchodu do odletové haly jsem uviděl obrovskou masu lidí, jak čekají na security check. V tuto chvíli máte celkem dvě možnosti, první je si frontu vystát, je to na cca 30-45 minut, nebo si za 3 libry koupit tzv. „Fast Track”, který podstatně urychlí vaše čekání na 10-15 minut.

Po návratu jsem googlil a zjistil, že tyto problémy na Stanstedu trvají už několik let. Letiště je opravdu „poddimenzované“, vždyť jenom Ryanair má z toho letiště přes 100 destinací. Stansted v roce 2014 navštívilo celkem 19,9 milionu cestujících, což je více než pražské letiště (11,1 milionu). Letiště sice se snaží s tímto problémem bojovat, ale aktuálně na to jednoduše nestačí.


Tímto problémem se zabýval i britský deník Mirror. Londýnský Telegraph dokonce připravil „Návod jak přežít peklo na Stanstedu.“ Podle mého názoru, to za ty peníze stojí, i když musíte počítat s dlouhou frontou nebo třemi librami navíc 🙂

Máte nějaké zkušenosti se Stanstedem? Nebo máte nějaké dotazy? Pište do komentářů.

Autor:

Tadeáš

Šéfredaktor, fanda cestování